وزیر دفاع سوئد گفت که این کشور مانع فعالیت‌های گروه تروریستی «پ‌ک‌ک» در سوئد خواهد شد و در این مسیر با ترکیه همکاری می‌کند.

سوئد: با ترکیه در مبارزه با تروریسم بین‌المللی همکاری خواهیم کرد

به گزارش گروه بین‌الملل شرکت زرتاج، در ادامه تلاش‌های سوئد برای جلب نظر ترکیه در خصوص پیوستن به ائتلاف ناتو، وزیر دفاع سوئد گفت که استکهلم خود را وقف ممانعت از انجام فعالیت‌های گروه تروریستی «پ‌ک‌ک»خواهد کرد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «تی‌آرتی» «پال جانسون» وزیر دفاع سوئد روز دوشنبه  گفت:«این هم برای امنیت ما و هم برای امنیت ترکیه مهم است. ما با ترکیه در مبارزه با تروریسم بین‌المللی همکاری خواهیم کرد.»

بر اساس این گزارش، در  ۱۸ می سال ۲۰۲۲ و پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه «دونباس» و آغاز جنگ اوکراین، دولت‌های سوئد و فنلاند رویکرد عدم تعهد نظامی خود در قبال ناتو را تغییر داده و خواستار عضویت در این ائتلاف نظامی شدند.

فنلاند ماه آوریل به ناتو ملحق شد، اما دولت ترکیه به دلیل نگرانی‌های امنیتی همچنان مانع عضویت سوئد در این ائتلاف نظامی می‌شود. در ماه جاری آنکارا بار دیگر گفت که سوئد باید تجمعات و راهپیمایی‌های ضد ترکیه در استکهلم را سرکوب کند تا موافقت این کشور را کسب نماید.

 پس از یک روند  تقریبا طولانی به مدت بیش از یک سال، دولت ترکیه بالاخره از پیوستن سوئد به ناتو حمایت کرد.

به گزارش تی آر تی، جانسون همچنین گفت که موضوع مبارزه با گروه‌های تروریستی در تفاهمنامه سه جانبه امضا شده توسط ترکیه، سوئد و فنلاند در ژوئن ۲۰۲۲ گنجانده شده است.

وزیر دفاع سوئد  

پس از نشست سران ناتو در شهر «ویلنیوس»، سوئد بار دیگر تاکید کرد که از گروه‌های تروریستی مورد نظر ترکیه حمایت نخواهد کرد.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه امروز اخیرا گفت، پارلمان این کشور تا قبل از ماه اکتبر عضویت سوئد در ائتلاف ناتو را تأیید نخواهد کرد(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید