ریاست جمهوری عراق با اشاره به اینکه ائتلاف آمریکا مسئول حمله به مقر الحشد الشعبی است، تأکید کرد که این حمله، ناقض حاکمیت بغداد است.

بغداد: وظیفه ائتلاف آمریکا، آموزش نظامیان است، نه نقض حاکمیت عراق

به گزارش گروه بین‌الملل شرکت زرتاج، عبداللطیف رشید رئیس جمهور عراق حمله به نیروهای سازمان الحشد الشعبی در شرق بغداد را محکوم و تأکید کرد که «این حمله، نقض و تجاوز به حاکمیت و امنیت عراق است». سرتیپ یحیی رسول سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق ساعاتی پیش خبر داد که  آمریکا با یک فروند پهپاد یکی از مقرهای امنیتی در پایتخت بغداد را هدف قرار داده است؛ «اقدامی که هیچ تفاوتی با اقدامات تروریستی نداشت».  ریاست جمهوری عراق هم با اشاره به اینکه این حمله، به روابط عراق و ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا خدشه وارد می‌کند، گفت: وظیفه نیروهای ائتلاف آمریکا، آموزش نیروهای عراق است و این حمله، مخالف چارچوبها و مجوزهایی است که به خاطر آن ائتلاف شکل گرفته است». بغداد با این بیانیه، رسما ائتلاف آمریکا را مسئول حمله به نیروهای الحشد الشعبی عنوان کرده است؛ هر چند که تا این لحظه، آمریکا یا ائتلاف تحت فرمان این کشور، رسما مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته‌اند. پایگاه خبری بغداد الیوم ضمن نقل این بیانیه گزارش داد، عراق نسبت به ادامه تنش در منطقه هشدار داد؛ زیرا این مسئله می‌تواند صلح و ثبات را از بین ببرد و به همین دلیل به دنبال گفت‌وگو و یافتن راههایی برای کاهش تنش بین همه طرفهاست. دفتر عبداللطیف رشید در پایان برای همه شهدای الحشد الشعبی، آرزوی آمرزش و رحمت از درگاه احدیت مسئلت کرد. رسول هم در این زمینه گفت: «نیروهای مسلح عراق، نیروهای ائتلاف بین‌المللی را مسؤول این حمله غیرمنتظره به یک نهاد امنیتی عراقی می‌دانند. نهادی که بر اساس اختیاراتی که فرمانده کل نیروهای مسلح به آن اعطا کرده است، عمل می‌کند. این اقدام تمام تفاهمات بین نیروهای مسلح و نیروهای ائتلاف بین‌المللی را تضعیف می‌کند». منابع آگاه پیشتر اعلام کردند که در حمله امروز به مقر تیپ ۱۲ الحشد الشعبی در شهر بغداد، «الحاج ابو تقوی السعیدی» معاون فرمانده عملیات حزام بغداد و دستیارش شهید و ۶ نفر دیگر زخمی شدند.

  سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق افزود: ما این اقدام را تشدید تنش و حمله خطرناک به عراق می‌دانیم که به دور از روح و متن دستور و کاری است که ائتلاف بین المللی در عراق برای آن حضور دارد.  منابع عراقی می‌گویند که خودروی شهید ابو تقوی به محض اینکه به مقر مذکور رسیده هدف قرار گرفته است. چهار موشک از پهپاد مهاجم شلیک شده که یکی از آن‌ها به خودروی شهید ابوتقوی اصابت کرده است. برخی منابع نیز شمار شهدا را تا چهار تن اعلام کرده‌اند. پایان پیام/  

دیدگاهتان را بنویسید